US Travel Giant zapłacił 414 Bitcoins w okupie dla hakerów

Reading time:

Początkowo hakerzy żądali 10 milionów dolarów, ale ostatecznie rozliczali się za 4,5 miliona dolarów.

CWT, amerykańska firma zajmująca się zarządzaniem podróżami, zapłaciła hakerom 4,5 miliona dolarów jako okup w zeszłym tygodniu po kradzieży wrażliwych informacji korporacyjnych.

Jak donosi Reuters, hakerzy naruszyli bezpieczeństwo ponad 30.000 komputerów firmy i twierdzili, że ukradli dwa terabajty plików, w tym raportów finansowych, dokumentów bezpieczeństwa, a nawet danych osobowych pracowników.

Najbardziej zróżnicowana publiczność na FMLS 2020 – Gdzie finanse spotykają się z innowacjami

Początkowo hakerzy domagali się 10 milionów dolarów okupu, jednak po negocjacjach ostateczne rozliczenie zostało ustalone na 4,5 miliona dolarów. Firma turystyczna przekazała 414 Bitcoinsów, równowartość tej kwoty, do portfela hakerów.

Hakerzy zwrócili również uwagę, że żądany okup był znacznie tańszy niż koszty procesów sądowych, a także straty reputacji, jeśli narażone informacje zostały ujawnione. CWT zmniejszyło pierwotną kwotę, powołując się na wpływ COVID-19 na działalność przedsiębiorstwa.

W zeszłym roku spółka odnotowała przychody w wysokości 1,5 mld USD i podkreśliła, że wśród jej klientów znajduje się jedna trzecia wszystkich spółek z indeksu S&P 500 US.

Jakie firmy handlowe naprawdę potrzebują zwiększyć swoje przychodyGo do artykułu >>

„Możemy potwierdzić, że po tymczasowym wyłączeniu naszych systemów jako środek zapobiegawczy, nasze systemy są z powrotem podłączone do sieci i incydent już się zakończył“, powiedział CWT w oświadczeniu.

„Chociaż dochodzenie jest na wczesnym etapie, nic nie wskazuje na to, że dane osobowe/informacja o klientach i podróżnych zostały narażone na szwank“.

Spółka nie podała jednak do publicznej wiadomości żadnych szczegółów dochodzenia.

Meteoryczny wzrost okupów kryptońskich

Związane z kryptonimem ataki na oprogramowanie okupowe w ciągu ostatnich kilku lat gwałtownie wzrosły, a wiele dużych firm było celem wymuszeń milionów.

W zeszłym miesiącu naruszono również bezpieczeństwo firmy Garmin, głównego producenta akcesoriów fitness, a kilka jej wewnętrznych sieci zostało zaszyfrowanych i zlikwidowano usługi. Choć nie zostało to oficjalnie potwierdzone, firma zapłaciła podobno 10 milionów dolarów w postaci okupu dla atakujących, aby odzyskać kontrolę nad swoimi usługami.

Ostatnio Kaspersky Lab ostrzegał również przed działaniami Łazarza, osławionej grupy hakerów rzekomo działających z Korei Północnej, mających atakować systemy operacyjne, w tym Linux, MacOS i Windows.